We wcześniejszym artykule pisaliśmy o zaletach zastosowania w pomieszczeniu sufitu podwieszanego. Dziś omówimy szczegółowo sposób montażu płyt na kilku rodzajach stalowych stelaży

Stelaż jednopoziomowy jednokierunkowy

Jest to rozwiązanie polecane do pomieszczeń podłużnych. Przed montażem musimy dokładnie rozplanować punkty zaczepienia wieszaków, które powinny przebiegać wzdłuż równoległych linii, w rozstawie co 40-50 cm. Punkty leżące na jednej linii powinny być oddalone od siebie o 70-90 cm. Mając zaznaczone punkty, możemy wywiercić otwory, w które umieszczamy kołki rozporowe i mocujemy wieszaki.

Przed montażem profili wykonaj podstawowe czynności

Jeszcze przed montażem profili na ścianach rysujemy linie, które wyznaczą poziom, na którym znajdzie się sufit. Wzdłuż nich mocujemy ramiona profili przyściennych UD. Zdemontowane dolne części wieszaków wsuwamy w profile główne, natomiast końcówki profili CD umieszczamy w profilach przyściennych. W kolejnym kroku łączymy obie części wieszaków i w ten sposób ruszt zostaje podwieszony do stropu. Poprzez odpowiednią regulację ramion wieszaków musimy go wypoziomować. Jeśli chcemy polepszyć izolację ciepłą i akustyczną pomieszczenia to na ruszt, układamy wełnę mineralną lub szklaną w taki sposób, aby ściśle wypełniała całą przestrzeń. Teraz pozostaje nam już tylko przykręcenie płyt, używają nierdzewnych wkrętów typu TN, maksymalnie co 15 cm.

Stelaż jednopoziomowy krzyżowy

Sufit na takim stelażu jest łatwiejszy do wypoziomowania, jednak bardziej pracochłonny z racji, iż trzeba częściej przycinać profile. Montaż również rozpoczynamy od rozplanowania i przymocowania wieszaków do stropu oraz przymocowania profili UD do ściany. Następnie w profile CD wsuwamy dolne elementy wieszaków oraz łączymy je ich ramionami zwisającymi ze stropu. W dalszej kolejności montujemy profile poprzeczne, których długość musi być równa rozstawowi profili podłużnych. Używamy do tego specjalnych łączników poprzecznych.  Końcówki profili poprzecznych umieszczamy w profilach UD. Poziomujemy całość przy pomocy ramion wieszaków, a następnie przykręcamy płyty.

Stelaż dwupoziomowy krzyżowy

Z jego pomocą możemy bardziej obniżyć pomieszczenie niż w poprzednich. Aż do zawieszenia profili głównych montaż wygląda podobnie jak w stelażu jednopoziomowym prostym. Trzeba jednak przymocować stelaż profili nośnych przed przykręceniem płyt. Profile główne i nośne łączymy przy pomocy łączników krzyżowych. W profilach UD umieszczamy końcówki profili nośnych i możemy przystąpić do przykręcenia płyt.

Wykończenie spoin to istotna czynność

Spoiny pomiędzy płytami gruntujemy specjalnym preparatem i wypełniamy warstwą masy szpachlowej, wtapiamy w nią taśmę lub siatkę zbrojącą i znów nakładamy i wygładzamy masę szpachlową. Płyty g-k mają brzegi nieco węższe niż resztę powierzchni, co ułatwia zamaskowanie łebków od wkrętów. Po wyschnięciu nałożoną masę musimy jeszcze zeszlifować i możemy przystąpić np. do malowania.