Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Uzdatnianie wody i filtry


 

Niejednokrotnie woda z wodociągu nie spełnia naszych oczekiwań pod względem jakości. Potrzeba uzdatniania wody jest dość częstym problemem szczególnie w dużych miastach, gdzie szczególnie widoczny jest brak dostępu do czystych ujęć wodnych. Z tego powodu warto pomyśleć o oczyszczaniu wody za pomocą różnego rodzaju filtrów. Na rynku istnieje obecnie duży wybór, zarówno typów, jak i konkretnych modeli. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane filtry:

 

 - mechaniczne ? znajdują zastosowanie do wstępnego oczyszczania wody. Ich zaletą jest zatrzymywanie zanieczyszczeń o mikroskopijnych rozmiarach (związki koloidalne, zawiesiny, itp.) Wśród rodzajów filtrów mechanicznych można wyróżnić: z wymiennymi wkładami z włókniny polipropylenowej, siatki metalowej lub sznurka, wypełnione materiałami filtrującymi, lub też z wkładami stałymi z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Filtry te wymagają systematycznego płukania, przynajmniej raz na miesiąc. Montowane są na początku instalacji wodnej lub przed punktami poboru wody w zestawach filtracyjnych.

- z węglem aktywnym ? stosowane są wtedy, gdy zależy nam na poprawieniu smaku wody i usunięciu zapachu chloru, a także żółtego zabarwienia. Jeżeli do wkładów dodane są stopy miedzi i cynku to działa on również bakteriobójczo. Wymagane jest okresowe płukanie filtru w celu oczyszczenia wkłady z nagromadzonych w nim zanieczyszczeń.

- odżelaziacze i odmanganiacze ? używane są głównie do filtrowania wody pochodzącej z dużych głębokości, z dużym stężeniem żelaza i manganu, które powodują mętność wody. Eliminacja tych związków odbywa się poprzez utlenianie. Montuje się je za zawsze za filtrami mechanicznymi.

- zmiękczacze ? stosuje się je do zmniejszenia twardości wody. Tzw. ?kamień? powstający w zbyt twardej wodzie osadza się w rurach kanalizacyjnych, urządzeniach sanitarnych, czy też w pralkach i zmywarkach (głównie zabezpieczenie sprzętu AGD jest powodem stosowania tych filtrów). Montowane są z reguły na początku instalacji, za wodomierzem i filtrem mechanicznym.