Centralne ogrzewanie jest jednym z najtańszych i z pewnością najwygodniejszym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Kocioł centralnego ogrzewania połączony hydrauliką z estetycznymi grzejnikami pozwala szybko i na długo ogrzać nawet bardzo duże powierzchnie.

Prawidłowe podłączenie C.O

Jak każdy inny system grzewczy, centralne ogrzewanie, aby sprawnie funkcjonowało, musi zostać prawidłowo zamontowane. Nie róbmy tego na własną rękę (chyba że posiadamy do tego odpowiednie uprawnienia i wiedzę)! Sam montaż kotła nie jest zbyt skomplikowany, jednak do założenia centralnego ogrzewania potrzebny jest odpowiedni projekt wykonany przez fachowca.

Projekt ów musi uwzględniać przede wszystkim:

  • powierzchnię rzeczywistą domu,

  • rzeczywiste straty ciepła,

  • izolację cieplną;

Wiedząc, jaka jest powierzchnia naszego domu, możemy orientacyjnie dobrać parametry kotła. Jednak przewymiarowanie, czyli dobranie zbyt silnego kotła do naszych potrzeb nie będzie wcale lepsze niż dobranie kotła o zbyt małej mocy. Dlatego oprócz metrażu istotne są też straty ciepła, czyli na przykład rodzaj okien, podpiwniczenie, rodzaj dachu, izolacja cieplna, a nawet sposób zagospodarowania przestrzeni wewnątrz domu. Istnieją pewne wskaźniki i różne parametry, pod które się je podpina, by otrzymać odpowiednią ilość kilowatów, jakie powinien dawać kocioł, by rozprowadzać równomiernie ciepło po całym domu.

Czujnik temperatury

Zwróćmy uwagę na umiejscowienie czujnika temperatury – by wskazywał on zawsze prawidłowe wartości, w przeciwnym razie będziemy mieć problem z punktem odniesienia przy jakichkolwiek pracach hydraulicznych w obrębie centralnego ogrzewania.

Prawidłowo ogrzany dom to nie tylko dom solidnie, mocno ogrzany

W mieszkaniu nie może być zbyt gorąco, co nie jest zdrowe dla naszych organizmów, ani zbyt zimno – co nie jest zdrowe dla kondycji domu i naszej własnej, ani nie jest też przyjemne. Odpowiednio zamontowane centralne ogrzewanie wraz z wyborem właściwej mocy kotła, wielkości oraz rozstawienia grzejników pozwoli zimą uporać się z chłodnymi wieczorami za pomocą banalnego przekręcenia kurka przy kaloryferze, a jedyne regulacje, jakie będziemy przeprowadzać w obszarze ogrzewania, będą regulacjami pokrętła przy grzejniku celem dobrania optymalnej dla siebie temperatury wewnątrz konkretnego pomieszczenia. Wybór centralnego ogrzewania dla domu to bardzo dobry pomysł, jednak musi zostać solidnie wykonany. Przewymiarowany kocioł lub źle ustawione grzejniki mogą spowodować niedostateczne, lub zbyt mocne ogrzanie pomieszczeń, a co za tym idzie – zbyt wysokie koszty ogrzewania.