Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Konserwacja grzejników pomiędzy sezonami grzewczymi

Zaledwie przez niewielką część roku nawet grzejniki centralnego ogrzewania pracują pełną parą, przez dzień i noc. Jesienią, w okolicach października, zaczynamy powoli odczuwać spadek temperatury na zewnątrz i odkręcać grzejniki, jednak nie na pełną moc. Tą objawiamy dopiero przy nadejściu prawdziwych mrozów, często zaledwie na kilka dni w ciągu sezonu grzewczego. Niemniej jednak sprawnie funkcjonujące grzejniki to gwarancja utrzymania ciepła w całym mieszkaniu i naszego komfortu cieplnego w nim – dlatego należy dbać nie tylko o to, by w grzejnikach było ciepło wtedy kiedy trzeba, ale także o konserwację grzejników po sezonie grzewczym i przed kolejnym.

Rzecz pierwsza – odpowietrzanie. Przed sezonem grzewczym, oraz w sytuacji zaobserwowania podejrzanych świstów, bulgotów i syków dochodzących z rur, warto odpowietrzyć kaloryfer – może się w nim gromadzić siarkowodór lub wodór. W tym celu należy odkręcić zamontowany fabrycznie wygodny kurek (w nowszych modelach) lub za pomocą płaskiego śrubokręta pokrętło odpowietrznika w grzejniku. Gdy powietrze ucieknie z grzejnika, możemy przykręcić pokrętło i zabrać się za rzecz drugą.

Rzecz druga – czyszczenie. Kaloryfery należy myć zarówno z wierzchu, jak i od wewnątrz. Kaloryfer żeliwny starego typu umyjemy tylko z zewnątrz, ale to bardzo ważne ponieważ zapach przypiekanego kurzu zimą nie należy do najprzyjemniejszych, ani zresztą najzdrowszych. Kaloryfery z żeberkami czyścimy przy pomocy specjalnie wyprofilowanych szczotek pokrytych futerkiem, oraz za pomocą zwykłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń, po czym wycieramy do sucha. Grzejniki nowszego typu warto rozkręcić, zdjąć górną pokrywę i zajrzeć do środka, delikatnie za pomocą szczotki do kurzu czy wilgotnej szmatki wybierając zabrudzenia. Myjemy oczywiście również obudowę grzejnika z zewnątrz. Mycie grzejników powinniśmy przeprowadzać jak najczęściej – gdy tylko zacznie się na nich gromadzić kurz. Wieloletnie warstwy tłustego brudu i kurzu utrudniają sprzątanie i przy okazji nie pozwalają grzejnikom funkcjonować jak należy. Pamiętajmy zatem, by do codziennych porządków włączyć również omiecenie szczotką kaloryfera, co zajmuje tylko chwilę, a przyczynia się do prawidłowej konserwacji grzejników pomiędzy sezonami grzewczymi.

Warto również oglądać grzejnik pod kątem mikrouszkodzeń – gdy znajdziemy odpryski czy zadrapania, zabezpieczmy je lakierem w sztyfcie lub w sprayu przeznaczonym do tego celu. Chodzi o to, by w grzejnik nie wdała się korozja, co jeszcze bardziej utrudni korzystanie z niego i sprawną wymianę ciepła. Pamiętajmy o tym, by grzejniki czyścić zawsze, gdy są wyłączone. Najlepiej robić to tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jednak w trakcie jego trwania nawet przy ciepłych grzejnikach warto przetrzeć je wilgotną szmatką.