Jeżeli chcemy sobie poradzić z cieknącym kranem, należy najpierw zidentyfikować, skąd pochodzi cieknąca woda. Często jest to spowodowane uszkodzeniem uszczelki lub starym korkiem bezpieczeństwa. Możesz spróbować samodzielnie wymienić uszczelki lub korek bezpieczeństwa, jeśli masz doświadczenie i wiedzę, aby to zrobić. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, najlepiej skontaktować się z profesjonalnym hydraulikiem w celu naprawienia problemu.

Każda pani domu doskonale zna ten problem

Uporczywe kapanie pojedynczych kropel wody na świeżo umyty zlewozmywak w kuchni, rozbryzgująca się po nim woda, która pozostawia zacieki z kamienia. No i ten irytujący dźwięk – niby nie drażniący dla ucha, a jednak powtarzający się cyklicznie, miarowo i wyraźnie wskazujący na to, że coś jest nie tak… Nie ma co wspominać o kosztach zużytej wody podczas takiego całodobowego kapania, gdyż jest to zbyt oczywisty powód, by natychmiast temu zapobiec. Dobrze, jeśli mąż złota rączka zauważy ten problem i nie każe zbyt długo czekać na to, by znalazł czas na jego naprawę. Gorzej, jeśli takiego fachowca pod ręką nie mamy i musimy na własną rękę radzić sobie z cieknącym kranem.

Mocowanie się z kranem – NIE pomoże

Dokręcanie kranu na siłę nic nie da – zmęczymy się tylko, a przecież w korzystaniu z umywalki chodzi o to, by zakręcać i odkręcać dopływ wody lekkim, płynnym ruchem. Sprawcą tego hydraulicznego problemu jest zużyta uszczelka, która powinna jak najszybciej zostać wymieniona. Należy zatem udać się do najbliższego sklepu, który oferuje tego rodzaju artykuły i zakupić uszczelkę. Następnie musimy przygotować się do operacji, czyli zakręcić główny zawór wody w domu. Po tym fakcie rozkręcamy baterię umywalki, przy okazji delikatnie czyszcząc i wycierając do sucha jej wszystkie elementy. Zdejmujemy pokrywę pokrętła, śrubę i samo pokrętło.

Proste rozwiązania nie raz są skuteczne

Czasem wystarczy dokręcić pokrętło, ale jeśli woda nadal ucieka, potrzebna będzie wymiana uszczelki. Wyjmujemy zatem sznur uszczelniający oraz samą uszczelkę i na ich miejsce zakładamy nowy. W miejsce sznura uszczelniającego hydraulicy często wkładają końskie włosie, które świetnie spełnia funkcję izolatora. Można też wykorzystać do tego nitkę nasączoną stearyną. Wszelkie elementy należy porządnie dokręcić aż do oporu i założyć w odwrotnej kolejności, niż były zdejmowane.

Wymiana uszczelki – spróbuj zanim wezwiesz hydraulika

Wymiana uszczelki w domowym kranie to nie jest wielki problem wymagający specjalistycznej wiedzy z zakresu hydrauliki. Jednak jak wszystko inne, można to również wykonać nieprawidłowo, czego efektem będzie już nie tylko kapiący kran, ale rozkręcona bateria i brak możliwości korzystania z niej. Usługa hydraulika w tym przypadku to minimalny koszt robocizny i 10 minut pracy plus koszt nowej uszczelki. Zdecydowanie lepiej skorzystać z tego rozwiązania niż samodzielnie męczyć się z wymianą uszczelki, tym bardziej jeśli nie posiadamy do tego celu odpowiednich narzędzi.