W instalacjach wodnych stosuje się nieraz kolumny filtracyjne. W przeciwieństwie do zwykłych filtrów są one przystosowane do uzdatniania bardzo dużych ilości wody, z reguły przeznaczonych na korzystanie w całym domu. Sama kolumna stanowi obudowę wypełnioną materiałem filtracyjnym. Zwykle jej wymiary są na tyle duże, że wymagają osobnego pomieszczenia oraz zasilania elektrycznego, a także podłączenia do kanalizacji.

Odżelaziacze – potrzebne urządzenia

Urządzenia mające za zadanie odżelazić wodę są stosowane często w domach jednorodzinnych, wykorzystujących wodę ze studni. Oprócz żelaza usuwają również mangan oraz siarkowodór. Wykorzystywany materiał filtracyjny najczęściej stanowią jednolite złoża żwirowe, naturalne lub syntetyczne złoża katalityczne. Ich dobór uzależniony jest od zawartości żelaza i manganu w wodzie. W komplecie z tymi kolumnami sprzedawane są napowietrzacze ? woda przed rozpoczęciem filtracji musi być napowietrzona.

Zmiękczacze, czyli usuwanie jonu

Stosowane są zarówno wtedy, gdy woda pobierana jest z wodociągu, jak i ze studni. Ich zadaniem jest usuwanie jonów, przede wszystkim wapnia i magnezu, powodujących, że woda robi się twarda. Po podgrzaniu jony powodują powstawanie kamienia kotłowego oraz osadu, które utrudniają przewodzenie ciepła. Materiałem filtracyjnym jest żywica jonowymienna, która musi być okresowo płukana i regenerowana.

Filtry węglowe mają za zadanie usuwanie wszelakich związków

Zadaniem filtrów węglowych jest usuwanie z wody związków organicznych, zawiesin, chloru, pestycydów i fenoli. Przyczyniają się również do poprawy smaku i zapachu wody. Wypełnienie stanowi z reguły aktywny węgiel granulowany. W momencie, gdy wyczerpią się zdolności filtracyjne kolumny, musi być ona płukana w kierunku przeciwnym do przepływu, jaki występuje podczas jej pracy. Zanieczyszczenia, które zostaną wypłukane, należy odprowadzić do kanalizacji lub do szamba.

Regenerowanie złoży filtracyjnych

W przypadku zastosowania złoża filtracyjnego, które nie jest katalityczne, można wykonać oddzielną studzienkę i drenaż rozsączający w ogrodzie i tam odprowadzać wodę z płukania kolumny. Regeneracja złoży może być wykonywana przy pomocy różnych substancji, na przykład żywice jonowymienne wykorzystywane w zmiękczaczach należy regenerować solą kuchenną, natomiast niektóre złoża katalityczne w odżelaziaczach ? roztworem nadmanganianu potasu.

Sterowanie jest bardzo ważne

Sterowanie pracą kolumn filtracyjnych może być przeprowadzane na 3 sposoby:

  • automatycznie – do kolumny ciśnieniowej należy zamontować głowicę sterującą, na której ustawia się proces płukania i regeneracji złóż. Jest to rozwiązanie najdroższe, ale jednocześnie najwygodniejsze ? wystarczy raz zaprogramować filtr i go włączyć, aby pracował bez potrzeby naszej kontroli.

  • półautomatycznie – w tym przypadku montuje się prostszy typ głowicy sterującej. Proces płukania nastawia się ręcznie. Jest to rozwiązanie tańsze od poprzedniego, ale wymaga pamiętania o włączaniu i wyłączaniu płukania.

  • ręcznie – w tym przypadku kolumna filtracyjna nie ma głowicy sterującej. Płukanie i regenerację ustawia się ręcznie poprzez przestawianie zaworów zamontowanych przy urządzeniu. Jest to najmniej kosztowne rozwiązanie, jednocześnie najbardziej kłopotliwe i wymagające systematyczności w obsłudze.

Z reguły płukanie ustawia się co określoną liczbę dni (od 1 do 7) i wykonywane jest ono bez względu na ilość wody, która przepłynęła przez filtr i ile zostało zanieczyszczeń. W droższych urządzeniach jest możliwość ustawienia płukania, aby odbywało się ono po przefiltrowaniu określonej ilości wody, co jest znacznie bardziej ekonomiczne.

Czysta woda w cenie — filtrowanie

Zamontowanie kolumn filtracyjnych zapewni naszemu gospodarstwu domowemu czystszą wodę, a więc zdrowszą dla domowników i bezpieczniejszą dla urządzeń, takich jak pralka czy zmywarka. Jej instalacja może się jednak wiązać z szeregiem utrudnień. Jeśli posiadamy szambo to konieczne, może być jego powiększenie lub częstsze wywożenie ścieków. Przy własnej studni musimy uwzględnić odpowiednią moc pompy, która będzie w stanie zapewnić ciśnienie wody w instalacji o określonej wartości. Do tego dochodzą koszty samej kolumny. Jest to wydatek kilku tysięcy złotych, a trzeba się liczyć z tym, że wraz z jej eksploatacją zwiększy się zużycie wody, wykorzystywanej do płukania złoża oraz ilość powstających w tym procesie ścieków.