Postęp technologiczny w różnym tempie następuje w każdej branży. Nie inaczej jest w przypadku branży hydraulicznej, w której pojawianie się na rynku nowych narzędzi i urządzeń pozwala na szybsze przeprowadzanie wielu prac, co jest korzystne zarówno dla fachowców, jak i ich klientów. W ofertach coraz większej liczby firm hydraulicznych pojawia się pozycja o nazwie „zamrażanie rur Poznań”. Dla  niektórych klientów to hasło jest dość tajemnicze i nie wiedzą, po co stosuje się taką czynność.

Proces zamrażania rur stosowany jest najczęściej wtedy, gdy zachodzi potrzeba wymiany grzejników, co jest częste zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy po długim okresie nie używania instalacji grzewczej wychodzą na jaw wszelkie usterki i błędy w jej funkcjonowaniu. Zamrażanie rur Poznań umożliwia przeprowadzenie wymiany grzejników bez konieczności opróżniania z wody całej instalacji, a przez to czynność tą można łatwiej i szybciej zrealizować, niż było to możliwe zanim powszechne stało się używanie zamrażarek do rur.

W zależności od grubości i średnicy rur oraz rodzaju materiału, z jakiego są one wykonane, zamrażanie rur Poznań trwa od ok. 5 do ok. 10 minut. Po tym czasie w środku rury, ze znajdującej się w niej wody, tworzy się lodowy zator, który przez kolejne kilkadziesiąt minut blokuje przepływ wody. W tym czasie można spokojnie opróżnić stary grzejnik, zdemontować go i zamontować nowy. Stopniowo zamrożona woda będzie ulegała roztopnieniu, aż do całkowitego odblokowania przekroju rury. Po tym czasie konieczne może być jedynie odpowietrzenie nowego kaloryfera, który po wykonaniu tej czynności powinien już prawidłowo funkcjonować.