Zlewozmywak to urządzenie używane w kuchni do mycia naczyń. Jest to połączenie zlewu i zmywarki, składające się z dwóch lub trzech części: zlewu, wanny i odpływu. Zlewozmywak może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, żeliwne lub kamienny.

Rodzaje zlewozmywaków

Zlewozmywaki jednokomorowe są to zlewozmywaki wykonane z jednej, wielokrotnie wykorzystywanej komory. Są one idealne dla małych kuchni, ponieważ pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Montaż jednokomorowych zlewozmywaków wymaga dokładnego przycięcia i zamontowania wcześniej wyciętego otworu w blatach kuchennych.

Dwukomorowe

Zlewozmywaki dwukomorowe są połączeniem dwóch osobnych komór, dzięki czemu można je łatwiej dopasować do różnych konfiguracji blatów. Montaż zlewozmywaków dwukomorowych wymaga dokładnego wycięcia i zamontowania wcześniej wyciętego otworu w blatach kuchennych.

Trzykomorowe

Zlewozmywaki trójkomorowe są to zlewozmywaki składające się z trzech oddzielnych komór. Montaż zlewozmywaków trójkomorowych wymaga dokładnego wycięcia i zamontowania wcześniej wyciętego otworu w blatach kuchennych.

Czterokomorowe

Zlewozmywaki czterokomorowe: są to zlewozmywaki składające się z czterech oddzielnych komór. Montaż zlewozmywaków czterokomorowych wymaga dokładnego wycięcia i zamontowania wcześniej wyciętego otworu w blatach kuchennych.

Sposoby montowania zlewozmywaka

W zależności od rodzaju zlewozmywaka, różne mogą być sposoby jego montażu. Najpopularniejsze są takie, które nakłada się bezpośrednio na szafkę. Jest to dość praktyczne, a dodatkowo jest znacznie mniejsze ryzyko przeciekania wody pod zlew niż w przypadku produktów wpuszczanych w blat. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać o zamontowaniu uszczelek, które powinny być razem z nim w komplecie.

Dostępne w sklepach rodzaje zlewozmywaków:

– nakładane na szafkę,

– mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub emaliowej.

Zwykle są prostokątne, a ich wymiary odpowiadają standardowym wymiarom szafek kuchennych, czyli 50,60, 80 lub 120 cm. Tego typu zlewy opierają swój ciężar na bokach szafki. Krawędź znajdująca się przy ścianie tworzy swego rodzaju zakładką, dzięki której woda w mniejszym stopniu może dostawać się za szafkę i powodować tam wilgoć. Wbudowane w blat – w tym przypadku zlewozmywak jest umieszczony w otworze znajdującym się w blacie. Może mieć krawędzie na tym samym poziomie co blat lub też opierać się na nim. Tego typu rozwiązanie wymaga wykonania odpowiedniego uszczelnienia, które zapobiegnie przenikaniu wody w miejscu styku zlewu i blatu szafki.

Niestandardowe uszczelki do zlewozmywaków

Oprócz dostępnych standardowo w zestawach uszczelek możemy również zastosować silikon jako dodatkowe uszczelnienie:

– podwieszane

– ten rodzaj zlewozmywaków montowany jest z reguły w blatach ceramicznych lub z konglomeratu. Przymocowywane są one przy pomocy specjalnych uchwytów, natomiast miejsca połączeń uszczelnia się silikonem.