Projektując przebieg instalacji wodnej i kanalizacyjnej w kuchni, należy brać pod uwagę głównie planowane umiejscowienie zlewozmywaka. Nawet jeżeli nie planujemy od razu wstawiać zmywarki czy pralki, to można również wykonać pod nie instalacje – w przyszłości nie będzie konieczne poprowadzenie nowych podłączeń.

Zmywarki nie potrzebują kolejnego punktu wodno-kanalizacyjnego

W przypadku zmywarki często nie ma konieczności wykonywania dodatkowego punktu wodno-kanalizacyjnego, gdyż podłącza się ją nieraz do tego samego przyłącza co zlewozmywak. Do przyłącza wodnego i kanalizacyjnego podłącza się również baterię wannową lub kuchenną i ewentualnie półeczkę filtrującą wodę. Przyłącza te mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne, jednak jeżeli zastosujemy przyłącza wewnętrzne zewnętrzne, należy wykonać w kuchni dodatkowy punkt wodno-kanalizacyjny. Instalacje w kuchni mogą być również wykorzystywane do przygotowania napojów i do przechowywania lodówki lub zamrażarki.

Instalacja wodna wykonywana jest z rur miedzianych lub z tworzywa

Rury znajdujące się w podłodze powinny być ułożone tak, aby ich droga od pionu lub rozdzielacza do punktu poboru wody była jak najkrótsza. Najlepiej, gdy uda nam się użyć jeden przewód na odcinku, dzięki czemu ograniczymy ryzyko wystąpienia przecieku. Na ścianach stosuje się rury twarde i umieszcza je w bruzdach pod tynkiem. Z racji, że nie są one elastyczne, do nadania instalacji odpowiedniego przebiegu używa się kształtek.

Przyłącze do zmywarki

Sposobem na oszczędności podczas korzystania ze zmywarki jest podłączenie jej do ciepłej wody. Ograniczy ilość zużywanej energii elektrycznej, jednak należy pamiętać, że można to zastosować wtedy, gdy woda w instalacji nie będzie przekraczała temperatury 60°C. Ważne jest też, aby kable były poprowadzone nad rurami oraz by za zmywarką nie znajdowały się żadne elementy instalacji elektrycznej, jak gniazdka i puszki podłączeniowe.

Jedno złącze jest wystarczające

Zmywarka, jeśli będzie znajdować się obok zlewozmywaka (a najczęściej właśnie w ten sposób planuje się jej lokalizację) nie wymaga osobnego przyłącza. Do instalacji podłącza się ją wtedy poprzez trójnik posiadający zawór odcinający. Z kolei woda ze zmywarki może być odprowadzana do kanalizacji przez wąż odpływowy bezpośrednio do niej przyłączony lub też do syfonu od zlewu. Węże, w które jest fabrycznie zaopatrzona zmywarka, należy montować tak, by nie posiadały one złamań i zgnieceń. W przypadku, gdyby okazały się zbyt krótkie, nie powinno się ich również przedłużać, lecz najlepiej wymienić na węże, które będą miały wymaganą długość.