Coraz większą popularnością w aranżacji łazienek cieszą się wanny z hydromasażem. Nie da się ukryć, że wpływa na to znacznie większy komfort użytkowania, chociaż należy się liczyć z tym, że za takie udogodnienie przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej, niż w przypadku zwykłej wanny. Dokonując wyboru konkretnego modelu, należy brać pod uwagę nie tylko jej rozmiar, rodzaj hydromasażu czy ilość dysz masujących, ale również to, czy posiadamy odpowiednie przyłącza, które umożliwią bezproblemowe zamontowanie wanny. Nie można również zapominać o wyborze odpowiedniego materiału, z którego wykonano wannę. Najczęściej spotykane są modele z tworzywa sztucznego, ale coraz częściej można znaleźć wanny wykonane z akrylu, które są znacznie bardziej wytrzymałe.

Odpowiedni wybór wanny

Wybór wanny powinien być przede wszystkim uzależniony od powierzchni nasze łazienki. W przypadku niewielkich pomieszczeń może się okazać, że po wstawieniu wanny zostanie mało miejsca na inne sprzęty i meble, a samo korzystanie z łazienki będzie mało komfortowe. W takich sytuacjach wyjściem może być prysznic z hydromasażem, połączony razem ze zwykłą wanną akrylową. Do wanny z hydromasażem musi być doprowadzone odpowiednie zasilanie i kanalizacja, czasami więc konieczne może stać się dokonanie przeróbki w istniejącej instalacji sanitarnej.

Istotną rzeczą przy wyborze wanny jest sposób sterowania

W tańszych modelach jest ono wykonywane ręcznie, co powoduje ryzyko zaczęcia pracy pompy, zanim woda w wannie osiągnie wymaganą ilość. Droższe, ale bardziej komfortowe rozwiązanie to sterowanie elektroniczne, które dodatkowo może być rozszerzone o programator, dzięki któremu można ustawić różne funkcje, jak parametry masażu, podgrzewanie wody w odpowiednim momencie, czy włączanie i wyłączanie dysz podczas kąpieli.

Odpowiednie zabezpieczania wanny

Kolejnym ważnym elementem wanien wyposażonych w hydromasaż są odpowiednie zabezpieczenia. Podstawą są czujniki poziomu wody, w które standardowo jest wyposażona większość modeli. Istotne jest również, aby elementy wanny, które znajdują się pod napięciem, charakteryzowały się wysoką klasą izolacyjności. Wskazane jest również zamontowanie w wannie wyłącznika różnicowego z zabezpieczeniem nadprądowym. Wskazane jest także zamontowanie w wannie układu filtrującego, który będzie chronił pompę przed uszkodzeniem w wyniku możliwej obecności w wodzie cząstek stałych, co może skutkować zatkaniem jej otworów.