Wadliwie wykonana instalacja kanalizacyjna stanowi jedną z przyczyn wydobywania się z rur nieprzyjemnych zapachów. Aby je usunąć, należy taką instalację skontrolować i naprawić. Warto również regularnie czeszczyć rury i syfony, a następnie spłukać je wodą z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej.

Specjalnych preparatów do czyszczenia kanalizacji

Alternatywnie, można użyć specjalnych preparatów do czyszczenia kanalizacji dostępnych w sklepach. Swoje zadanie wykonuje prawidłowo jedynie w przypadku, kiedy znajduje się w nim odpowiednia ilość wody, blokująca przepływ powietrza pomiędzy odcinkami rur przed i za syfonem. W przypadku jej wyparowania, powietrze z kanalizacji zaczyna przedostawać się do pomieszczenia i wraz z nim przykry zapach. Gdy chcemy temu zapobiec, należy regularnie uzupełniać syfon wodą, np. poprzez wlewanie jej konewką.

Przy normalnej eksploatacji w syfonie cały czas powinna znajdować się woda

Problem zaczyna się podczas dłuższej nieobecności. Z tego względu warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o zamontowaniu specjalnych wpustów, w których znajduje się dodatkowa przeszkoda – piłeczka zapachowa. Swoje zadanie zaczyna ona spełniać w momencie wyschnięcia wody w syfonie, przejmując jej rolę i uniemożliwiając przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów. To rozwiązanie jest bardzo często spotykane w łazienkach, natomiast jeśli wybierzesz się do sklepu budowlanego, znajdziesz wpusty z piłeczkami zapachowymi do montażu we wszystkich innych pomieszczeniach.

Nieprzyjemny zapach z syfonu może też powodować niedrożność syfonu

Aby uniknąć problemu, należy regularnie wykonywać czyszczenie syfonu. Można to zrobić samodzielnie, stosując środki czyszczące i odśrodkowe, lub zlecić to zadanie specjalistom. Czyszczenie syfonu usuwa wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby powodować zatkanie się rur i powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Hydraulik pomoże Ci również zdiagnozować problem i dobrać odpowiednią metodę czyszczenia, aby uniknąć ponownego jego występowania.