Przecieki hydrauliczne przy odpowiednio zamontowanej instalacji hydraulicznej nie powinny się zdarzać, a jednak zdarzają się – choć z pewnością rzadziej niż tam, gdzie za instalację brał się niekompetentny człowiek. Sytuacja wygląda następująco: przez kilka lat bezproblemowo korzystamy z łazienki czy kuchni, aż któregoś dnia zauważamy wyciek na ścianie. Sami często nie jesteśmy w stanie zlokalizować źródła wycieku, a nawet gdyby – nie umiemy go zatamować i naprawić. Oczywiście jest to klasyczna sytuacja, w której należy wezwać hydraulika i nie czekać, aż woda zaleje sąsiada z dołu lub zacznie wyciekać do przedpokoju.

Częstym błędem hydraulików-amatorów

Osoby, które samodzielnie próbują zamontować sanitariaty w swoim domu, popełniają błędy. Szczelne silikonowanie  pod umywalką lub sedesem. W sytuacji przecieku, na przykład z zaworka pod umywalką, która została zasilikonowana, woda nie znajduje ujścia pod umywalką, więc zaczyna wędrować tak zwanym peszlem ochronnym do miejsca, w którym znajdzie ujście – na przykład 20 metrów dalej na ścianie zewnętrznej, co jest nierzadko zaskoczeniem nie tylko dla mieszkańców domu, ale również i dla hydraulika, który w takiej sytuacji musi kuć ścianę na długości tych 20 metrów. Dlatego lepiej unikać silikonu pod umywalką czy sedesem – nie wygląda to wcale lepiej, a nadmierne uszczelnienie w rezultacie może wpędzić nas w jeszcze większe koszty.

Brak podstawowej wiedzy na temat hydrauliki

To również rada dla samozwańczych hydraulików, którzy próbują samodzielnie wykonywać instalacje hydrauliczne w swoim domu. Brak podstawowej wiedzy na temat hydrauliki może sprawić, że wcale nie zaoszczędzimy na kosztach robocizny, a tylko zafundujemy sobie dodatkowe koszty za kilka lat, gdy na jaw zaczną wychodzić wszelkie nieprawidłowości montażu instalacji. Warto pamiętać, że niewłaściwie wykonana hydraulika jest niczym bomba z opóźnionym zapłonem – kiedyś na pewno wybuchnie w najmniej spodziewanym momencie, a skoro możemy to ryzyko zminimalizować lub wręcz wyeliminować, to zróbmy to.

Problemy w większości domach

Nieszczelna instalacja wodna powoduje problemy, które mogą być bardzo uciążliwe i kosztowne. Przede wszystkim nieszczelna instalacja wodna może powodować wycieki i wylewy wody, co może spowodować zalanie wnętrza budynku i uszkodzenie ścian, mebli i podłóg. Może także doprowadzić do powstania pleśni i grzybów, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Nieszczelność instalacji wodnej może powodować także wzrost rachunków za wodę, jako że niektóre z nieszczelności mogą prowadzić do utraty wody. Ponadto nieszczelna instalacja może być przyczyną nieprzyjemnych zapachów, gdyż woda gromadzi się w miejscach, gdzie nie powinna, a także rozprzestrzenia się tam pleśń i inne szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy. Wreszcie, nieszczelna instalacja wodna może być przyczyną uszkodzenia rur, co może prowadzić do konieczności wymiany całej instalacji.