Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Rury miedziane w instalacji c.o.Rury miedziane w instalacji c.o.

Zakładając instalację centralnego ogrzewania stajemy przed dylematem, jakich rur użyć. Do wyboru mamy produkty ze stali, miedzi lub tworzyw sztucznych. Coraz częściej właśnie rury miedziowe są używane w instalacjach dzięki temu, że posiadają sporo zalet w stosunku do pozostałych.

Miedź jest materiałem lekkim i giętkim. Dzięki temu łatwo go transportować, a następnie układać, choć wymaga to lepszego zamocowania. W instalacjach c.o. z grzejnikami używa się przewodów twardych, do ogrzewania podłogowego wykorzystywane są natomiast rury miękkie. Mimo stosunkowo dużej giętkości, jest to materiał trwały. Powierzchnia wewnątrz rur jest gładka, co minimalizuje ryzyko powstawania osadu oraz korozji. Może ona jednak wystąpić, jeśli instalacja zostanie wadliwie przeprowadzona, przepływ wody będzie zbyt gwałtowny lub też ciśnienie za wysokie.

Rury miedziane są odpowiednie do instalacji c.o. z racji swojej odporności na wysokie temperatury. Mogą się jednak pod jej wpływem wydłużać, w przypadku wody o temp. 90°C przewód o długości 10 m wydłuży się o 1 cm. Z tego powodu ważne jest, aby podczas wykonywania instalacji pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej kompensacji wydłużeń.

Przewodność cieplna w rurach miedzianych jest dość wysoka. Powoduje to konieczność odpowiedniej izolacji termicznej. Do tego stosuje się odpowiednie otuliny z pianki poliuretanowej, które dzięki różnej wielkości przekrojów łatwo dopasować do średnicy rury.

Przy wyborze rur do instalacji c.o. należy pamiętać, aby stosować w całym systemie ten sam rodzaj rur, aby można było je bezproblemowo łączyć za pomocą spoiwa, czyli lutu odpowiednio dobranego do rodzaju instalacji. Można zastosować również mosiężne łączniki zaciskowe.

Jeżeli posiadamy lub zamierzamy zamontować w naszym domu grzejniki aluminiowe to niestety, ale musimy zrezygnować z użycia w instalacji rur miedzianych. W pozostałych przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie dla budynków mieszkalnych. Ponadto rury te można zastosować również w instalacji wodnej, jednak wtedy należy wybierać te, które posiadają odpowiedni atest, pozwalający na montaż ich w instalacji sanitarnej.