Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Telefon: 791 119 472

Instalacja jest nieszczelna? Gaz się ulatnia? Uważaj! Nie czekaj tylko wezwij Pogotowie Gazowe w Poznaniu tel.791 119 472

Zakładanie nowej instalacji grzewczej ? kolejność prac

Zakładanie nowej instalacji grzewczej  ? kolejność prac

 

Zmiany instalacji dokonujemy z reguły w dwóch przypadkach ? kiedy dotychczasowa jest już mocno wyeksploatowana oraz gdy dokonujemy generalnego remontu w mieszkaniu wraz ze zmianą umiejscowienia urządzeń przyłączonych do instalacji. Za każdym razem powinniśmy jednak stosować się do pewnej kolejności prac, która pomoże nam wykonać prawidłowo działającą instalację.

Od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do właściwej pracy powinniśmy dokładnie zaplanować, jakie urządzenia zamontujemy oraz gdzie je umiejscowimy. Najlepiej sporządzić przynajmniej prosty, schematyczny projekt nowej instalacji i według niego kierować się w dalszych czynnościach.

Przebieg prac

Kiedy już posiadamy odpowiedni plan nowej instalacji możemy przystąpić do pracy. Pierwszą czynnością jest opróżnienie instalacji z wody, a następnie jej demontaż razem ze starymi urządzeniami. Stare rury, jeśli nie będą kolidowały z przebiegiem nowych, możemy pozostawić w ścianach. Oszczędzi nam to dodatkowego kucia tynku. Wystarczy wtedy uciąć wystające końcówki i zagipsować. Jeżeli przy okazji remontu wymieniamy posadzkę to możemy zdecydować się na coraz popularniejsze poprowadzenie rur w warstwie wylewki.

Może się zdarzyć, że będziemy wymieniali w danym momencie jedynie część instalacji, a resztę prac wykonamy za rok czy dwa. W takiej sytuacji powinniśmy od razu montować takie elementy, które będą pasowały do tych, które wymienimy w przyszłości. Przede wszystkim istotne jest wzięcie pod uwagę mocy źródła ciepła, wielkości naczynia zbiorczego, wydajności pomp i średnicy rur. Najlepiej, jeśli decyzję o wyborze konkretnych materiałów podejmie wykwalifikowany instalator, aby w ciągu okresu pomiędzy wymianą poszczególnych elementów wszystkie z nich razem współpracowały.

Czy od razu wymieniać całą instalację?

Na instalację grzewczą składa się wiele elementów. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednimi funduszami czy czasem nie warto decydować się na wymianę całej instalacji. Taka konieczność zachodzi m.in. gdy zamieniamy stary kocioł na węgiel lub gaz (które podgrzewają wodę do wysokiej temperatury) na niskotemperaturowy kocioł kondensacyjny lub też nasze prace będą dotyczyć zmiany architektury budynku i jego termoizolacji. Jeśli nie ingerujemy w taki sposób nie ma przeszkód do tego, aby wymienić np. jedynie grzejniki.

Wymieniając jedynie rury, które skorodowały, warto od razu również przepłukać dokładnie grzejniki, w których mógł zgromadzić się osad, utrudniający przepływ wody, a tym samym obniżający właściwości grzewcze urządzenia.

Powinniśmy również pamiętać o odpowiedniej izolacji rur, przede wszystkim przechodzących w miejscach nieogrzewanych, jak strych czy piwnica. W ten sposób ograniczymy straty ciepła.

Warto pamiętać:

- wymianę instalacji należy rozpocząć od spuszczenia wody i demontażu starych urządzeń

- stare, otwarte naczynie zbiorcze nie będzie potrzebne, jeśli nowy zainstalowany kocioł będzie zasilany gazem lub olejem

- każdą z czynności możemy przeprowadzać w tym samym czasie, niezależnie od siebie