Przez lata automatyka kojarzyła nam się tylko z zaawansowanymi technologiami, które były wykorzystywane w procesach przemysłowych. Obecnie jednak coraz częściej z automatyką mamy do czynienia w naszych domostwach. Inteligentne domy nie są już niczym nadzwyczajnym, a urządzenia je tworzące są dostępne w sklepach bez żadnego problemu. Czy jednak rzeczywiście takie technologie są nam niezbędne? Wiele mówi się o tym, że rozwiązania smart mogą być nie tylko wygodniejsze, ale zapewnić nam także oszczędności.

Inteligentny dom to zawsze korzyści

Czasami ignorując takie rozwiązania, nie zwracamy uwagi na to, jak dużo jest pozytywnych czynników wynikających z rozwiązań smart. Wystarczy krótka rozmowa z jakimś specjalistą, abyśmy dowiedzieli się, że tego rodzaju systemy gwarantują:

  • ochronę majątku przed szkodą lub kradzieżą
  • większe bezpieczeństwo domowników
  • wygodę eksploatacyjną
  • oszczędności na rachunkach

Nigdy jednak absolutnie nie powinniśmy pochopnie wybierać tego rodzaju systemów. Jeżeli zainteresujemy się tematem, to okaże się, że niezbędny będzie kontakt ze specjalistami, którzy najpierw wykonają projekt całego systemu. Dlaczego jest on tak ważny? To kluczowy czynnik, szczególnie jeżeli system ma obejmować dodatkowo ogród, a chcemy jednocześnie łatwiej zarządzać temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniach, tworząc mikroklimat, ale także multimediami.

Inteligentne systemy dopasowywane indywidualnie

Dużo osób też, jak się okazuje, nie ma po prostu zielonego pojęcia, czym są takie rozwiązania smart. Gdy poznajemy te technologie bliżej, to potem żałujemy niejednokrotnie, że wcześniej nie zdecydowaliśmy się na ich wykorzystywanie. Przede wszystkim mówimy tu o bardziej przyjaznej przestrzeni. Schronienie, jakie daje nam dom, jest przecież bardzo ważne dla poczucia bezpieczeństwa i komfortu egzystencji. Takie inteligentne rozwiązania technologiczne to wyższy standard codziennego życia. Skutecznie jest nadzorowana wtedy posesja, ale bardziej komfortowo także możemy korzystać z naszego mieszkania. Wszystko dzięki temu, że system sterować będzie wszystkimi modułami, które odpowiadają za oświetlenie. Zautomatyzowana jest ochrona budynku, ale także konkretne urządzenia, które korzystają z prądu.

Smart dom to oszczędności

Bardzo ważne przy projektowaniu takiego systemu będzie wybieranie komponentów energooszczędnych. Urządzenia wybrane przez specjalistów, które będą włączane tylko wtedy, gdy istnieje taka potrzeba, to niższe faktury za prąd. Od tej pory system będzie pamiętać o tej optymalizacji eksploatacyjnej. Dzięki temu w portfelach konsumentów korzystających z inteligentnych systemów zawsze zostaje więcej pieniędzy.

Zamiana domu w mieszkanie smart

Zauważmy, że popyt na takie technologie jest na tyle duży, że już nawet na etapie projektów architektonicznych pod uwagę bierze się rozwiązania smart. Z drugiej strony, jeżeli wcześniej o tym nie pomyśleliśmy, to nic także nie stoi na przeszkodzie, aby przeobrazić nasz dom w mieszkanie inteligentne. Profesjonalnie zajmuje się tym firma FIBARO. Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści w krótkim czasie są w stanie wykonać każdy projekt takiego systemu dopasowany adekwatnie do potrzeb klientów. Największą zaletą tego rodzaju technologii jest właśnie spora elastyczność. W efekcie nasz inteligentny dom będzie nas chronić nie tylko przed włamaniem. System może ostrzegać również przed zalaniem albo pożarem.

Z czym najczęściej kojarzymy domy smart?

Jest zresztą cała masa najróżniejszych rozwiązań, które są dostępne od ręki i o których najczęściej na pewno słyszeliśmy, jeżeli chodzi o mieszkania inteligentne. Samodzielne wybory niejednokrotnie jednak kończą się bezsensownym wydatkowaniem pieniędzy. Najlepiej korzystać ze specjalistów, którzy automatycznie dopasują schemat tego systemu i wskażą nam na to, co hipotetycznie może być dla nas najważniejsze. Zwykle takie inteligentny rozwiązania to automatyka dotycząca sterowania:

  • oświetleniem
  • bramą
  • drzwiami
  • roletami
  • ogrzewaniem

Pozornie zresztą mogą się to wydawać wyznania niepotrzebne, ale w konsekwencji możemy przecież sterować zasilaniem na odległość, gdy przebywamy w całkiem innym miejscu. Nadzór budynku jest kluczowy i w systemie takim nie może zabraknąć czujników, które monitorują ruch. Użytkownik ma tutaj także pełną swobodę uruchamiania funkcji. Komendy mogą być nadawane osobno, ale urządzenie może wykonywać również zespół działań w przypadku wcześniej zaprogramowanej sekwencji. Tym sposobem na przykład przyciskając jeden przycisk, możemy na noc zabezpieczyć całą nieruchomość.

Czujniki ognia i sterowanie oświetleniem

Integralną częścią takich systemów są również czujniki ognia i zalania. Urządzenia natychmiast zareagują, jeżeli skład powietrza nagle się zmieni. Niemniej ważne są także systemy oświetlenia. Można sobie zaprogramować różne tryby, które zapewnią nastrojową atmosferę. Zdalne sterowanie przydatne jest również podczas wyjazdu. Wówczas można sprawić wrażenie, że domownicy są obecni. Nie zapominajmy także o automatycznym podlewaniu zieleni. Inteligentny program także może obsługiwać takie moduły, dzięki czemu ogród zawsze będzie zadbany, a użytkownik nie musi się męczyć ręcznym podlewaniem.