To zależy od twoich potrzeb i budżetu. Kocioł kondensacyjny jest zazwyczaj droższy, ale zapewnia znacznie większą efektywność energetyczną. Kocioł tradycyjny jest tańszy, ale może mieć mniejszą efektywność energetyczną. Aby wybrać odpowiedni dla siebie, należy porównać koszty i efektywność obu typów kotłów oraz skonfrontować je z oczekiwaniami dotyczącymi wydajności.

Wybór kotła gazowego

Podczas wyboru kotła gazowego, który będzie nam służył do ogrzewania domu oraz podgrzewania użytkowanej przez nas wody należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Powinien mieć on odpowiednią moc, uzależnioną od powierzchni do ogrzania i energooszczędności domu oraz zapewniać wydajną i oszczędną pracę. Nasza decyzja będzie również dotyczyć tego, czy wybrać kocioł tradycyjny, czy też kondensacyjny. W zasadzie pod względem funkcji, mocy czy sposobu montażu nie znajdziemy tutaj znaczących różnic. Dlaczego więc jest to istotny wybór? Różnica w obu tych urządzeniach tkwi w ich sprawności, co w przypadku kotła kondensacyjnego oznacza większą oszczędność dzięki kondensacji oraz nowoczesnym rozwiązaniom technicznym.

Kotły kondensacyjne są droższe niż tradycyjne

Jednak do wytworzenia tej samej energii wykorzystują mniej paliwa. Jednorazowy większy wydatek niesie za sobą zatem tańszą eksploatację, co w ostatecznym rozrachunku może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. Sprawność kotłów kondensacyjnych może być wyższa o 10-18%, co obniża koszty ogrzewania o 15-20% w porównaniu z tradycyjnymi kotłami, oraz nawet 30% – porównując do starych kotłów gazowych. Przy zakupie kotła kondensacyjnego należy liczyć się z wydatkiem nawet 3-krotnie większym, dlatego zwrot poniesionej inwestycji może nastąpić dopiero po kilku latach, jednak co roku odczujemy znacznie niższe rachunki za ogrzewanie. Dokładny czas zwrotu należy jednak rozpatrywać indywidualnie. Im większe koszty ogrzania domu, tym więcej paliwa jest wykorzystywane, więc również możemy liczyć na większą oszczędność.

Kotły tradycyjne

Kotły tradycyjne mogą mieć zarówno otwartą, jak i zamkniętą komorę spalania. Te pierwsze pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Dlatego musi mieć ono zapewniony stały dopływ powietrza oraz sprawną wentylację. Kotły wyposażone w zamkniętą komorę spalania pobierają powietrze z zewnątrz budynku za pomocą rury podwójnej (tzw. rura w rurze) lub też przy pomocy dwóch niezależnych rur. Mogą być one montowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma komina. Zaletą zamkniętej komory jest to, że piec pracuje całkowicie niezależnie od powietrza w pomieszczeniu, a wytwarzane spaliny nie przedostają się do środka. Ponadto nie trzeba doprowadzać powietrza do kotłowni, więc nie jest ona wychładzana poprzez zimne powietrze napływające przez kratkę wentylacyjną.

Kotły kondensacyjne

Technika ich działania polega na wykorzystywaniu oprócz ciepła spalin również energii zawartej w parze wodnej. Poprzez jej kondensację odzyskuje się znaczną ilość ciepła, która w przypadku kotłów tradycyjnych jest odprowadzana przez komin do atmosfery. Sprawność kotła kondensacyjnego jest najwyższa, gdy woda grzewcza osiąga temperaturę 40-50°C, natomiast temperatura wody powracającej do kotła jest jak najniższa. Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, więc w pomieszczeniu, w którym są umieszczone, nie musi być zamontowana wentylacja i przy prawidłowo działającym urządzeniu nie ma możliwości, aby spaliny dostały się do pomieszczenia.

Jaki kocioł wybrać?

Decydując się na jeden z tych typów kotłów, należy wziąć pod uwagę potrzeby energetyczne domu. Im dom większy, tym więcej ciepła należy wytworzyć do jego ogrzania. W przypadku, gdy mamy kilka pomieszczeń o niewielkiej powierzchni, wyższa cena kotła może się zwrócić dopiero po kilkunastu latach, a nie wiadomo czy po takim czasie kocioł nadal będzie sprawny technicznie i niepotrzebna będzie wymiana go. W takiej sytuacji wybór droższego urządzenia mija się z celem. Jednak jeśli dom w ciągu roku zużywa dużą ilość ciepła, a obliczony przez nas czas zwrotu inwestycji wyniesie nie więcej niż 10-12 lat, to idealnym rozwiązaniem jest zakup właśnie kotła kondensacyjnego.