Naprawa instalacji grzewczych w sezonie grzewczym może być wykonana przez wykwalifikowanego i doświadczonego instalatora. Jeśli wystąpią problemy z zamrażaniem rur, instalator może naprawić lub wymienić uszkodzone elementy. Naprawa może obejmować wymianę uszkodzonych lub zużytych części zaworów, zaworów termostatycznych, grzejników lub innych komponentów instalacji grzewczej. Instalator może także wykonać przegląd systemu, w tym sprawdzenie szczelności i stanu elementów grzewczych, takich jak grzejniki, rury i zawory. Może także sprawdzić, czy elementy te są odpowiednio zamontowane i działają prawidłowo.

Kiedy naprawić instalację gazową?

Naprawy instalacji grzewczej najlepiej dokonywać od maja do września, czyli poza sezonem grzewczym. Takie rozwiązanie jest zalecane przede wszystkim dlatego, iż wymiana zaworów czy grzejników, w szczególności w starych instalacjach, wymaga wyłączenia na czas naprawy całej instalacji. O ile w domach jednorodzinnych można to bezproblemowo wykonać, to już w blokach wspólnot mieszkaniowych jest to wręcz niewykonalne.

W sezonie grzewczym nie spuszcza się wody z grzejników

Praktycznie żadna spółdzielnia nie zgodzi się na spuszczenie wody z pionu w czasie sezonu grzewczego. Co więc zrobić w sytuacji, kiedy awaria przydarzy nam się w okresie grzewczym (a właśnie, wtedy gdy instalacja jest w rozruchu, ujawnia się najwięcej usterek)? Otóż jest na to również sposób, którego zastosowanie wyklucza konieczność ingerencji w cały system grzewczy budynku. Wielu hydraulików wykonuje tak zwane zamrażanie rur. Dzięki temu możliwa jest wymiana na przykład grzejnika bez konieczności odcinania dopływu wody. Zamrażania dokonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia, nazywanego po prostu zamrażarką do rur. Wykorzystuje ono w swoim działaniu środek mrożący, który w łatwy i szybki sposób schłodzi rurę. Jest oczywiście wiele rodzajów takich urządzeń, mogą one się różnić wydajnością, czasem chłodzenia (przeciętnie rura stalowa 3/4″ wymaga od pięciu do dziesięciu minut), użytym środkiem chłodzącym, którym jest zazwyczaj dwutlenek węgla. Oczywiście większość dostępnych na rynku zamrażarek nie używa freonu, dzięki czemu nie wpływają szkodliwie na środowisko naturalne. Zamrażarki są uniwersalne w zastosowaniu, mogą być używane zarówno do rur stalowych, miedzianych, z tworzywa sztucznego, jak i stabilizowanych. Skorzystanie z zamrażania rur jest również dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie nie ma zaworów odcinających lub też istnieje utrudniony dostęp do nich.

W zasadzie wymianę grzejnika przy użyciu zamrażarki do rur można by przeprowadzić samemu

Znaczącą przeszkodą jednak do tego jest koszt urządzenia. Cena, w zależności od producenta i modelu urządzenia może wynosić nawet 7-8 tysięcy złotych. Używaną zamrażarkę można kupić za około tysiąc złotych, jednak i tak jest to kwota, którą nie jest warta wydawania na jednorazową wymianę grzejnika. Dlatego w przypadku, gdy zamrożenie rur jest jednym dobrym rozwiązaniem w czasie naprawy instalacji, warto zwrócić się do zawodowego hydraulika, który posiada taką zamrażarkę i profesjonalnie zajmie się naprawą.