Zatkana kanalizacja to częsty problem występujący w pomieszczeniach sanitarnych. Z reguły sami przyczyniamy się do tego, wyrzucając do niej odpadki i tłuszcz, a także nie czyścimy odpowiednio często syfonów i odpływów. Objawem tego jest bulgotanie podczas spuszczania wody oraz słaby odpływ wody. Z reguły do udrożnienia stosujemy specjalne środki chemiczne, które skutkują jednak tylko przy niewielkim zatkaniu rury, a przy okazji mogą powodować korozję. Jest to jedynie środek pomocniczy, który należy stosować z umiarem. Instalację można również udrażniać mechanicznie, za pomocą specjalnej sprężyny z odpowiednią końcówką. Z reguły używane są sprężyny z korbką, jednak niektórzy hydraulicy posiadają również spirale elektryczne, które wymagają mniejszego nakładu siły, a są znacznie skuteczniejsze w usuwaniu zatorów.

Problemem jest także napływanie gazów z kanalizacji do wnętrza domów i mieszkań

Najczęstszą przyczyną tego jest brak odpowiedniej wentylacji, co skutkuje wypełnianiem całego przekroju rury przez spływające ścieki, powstaniem podciśnienia i wysysaniem wody z syfonów. Wtedy gazy z kanalizacji mają otwartą drogę do przedostania się do pomieszczeń. Dlatego instalacja powinna być tak wykonana, aby powietrze mogło się do niej dostawać swobodnie i nie powstawało podciśnienie. Dlatego musi ona spełniać kilka warunków: rury powinny być przeprowadzone z odpowiednim spadkiem, posiadać dobrze dobrane średnice, a także instalacja musi być otwarta. Aby zapobiec napływaniu gazów, konieczna jest regularna konserwacja kanalizacji.

Należy dokładnie oczyszczać syfony i odpływy

A także regularnie sprawdzać stan rur i sprawdzać, czy nie są one zapchane. W razie potrzeby należy także zadbać o odpowiednią wentylację. Przynajmniej jeden pion kanalizacyjny powinien mieć wyprowadzony ponad dach kominek wentylacyjny (popularnie zwany wywiewką), który doprowadza powietrze i w ten sposób wyrównuje ciśnienie w instalacji do ciśnienia atmosferycznego. Wyprowadza on również gazy, które powstają podczas gnicia ścieków. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się problemu brzydkich zapachów z kanalizacji, a do tego posiadanie wywiewki jest wymagane przepisami.

Instalacja kanalizacyjna powinna być odpowiednio zadbana

Jeżeli dopuścimy się do jej nadmiernego zanieczyszczenia w pewnym momencie, może się okazać, że jedynym wyjściem na poprawienie jej stanu jest wymiana całej instalacji. Dlatego warto reagować nawet na niewielkie zmiany w prawidłowym jej funkcjonowaniu i odpowiednio wcześnie podejmować kroki do poprawy jej stanu. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wszystkie jej elementy były w odpowiednim stanie technicznym i nie doszło do uszkodzenia żadnego z nich. W następnej kolejności należy odpowiednio często czyścić rury oraz elementy, które mogą się zanieczyszczać, a także regularnie sprawdzać, czy wszystkie niezbędne elementy instalacji są właściwie zaizolowane. Ponadto warto systematycznie sprawdzać, czy do kanalizacji nie dostają się żadne szkodliwe substancje, które mogą ją zanieczyścić.