Sanitariaty najczęściej są kafelkowane. Pokrycie ścian glazurą powoduje, iż przykrywa się instalację wodną i kanalizacyjną prowadzoną pod tynkiem. Kiedy dochodzi do awarii bądź chcemy sieć zmodyfikować, tudzież zmodernizować stoimy przed koniecznością zbicia płytek ceramicznych. Pół biedy, kiedy wiemy, którędy rurki z wodą biegną, gorzej, kiedy musimy ustalić przebieg instalacji. Co prawda w dzisiejszych czasach każdy hydraulik posiada odpowiednie narzędzia pozwalające zidentyfikować metal w ścianie bądź przepływ wody bez przystawiania ucha, to i tak bywa to kłopotliwe.

Przygotowania przed remontem

Warto wcześniej przed wyznaczeniem przebiegu rurek przemyśleć model instalacji oraz aranżacji wnętrza, tak by w razie takiej potrzeby kucie w ścianie wyrządziło, jak najmniejsze szkody w wykończeniu wnętrza. W prosty sposób można zaznaczyć przebieg rur poprzez montaż w tym miejscu dekorów i listw dekoracyjnych. Ceramiczne płytki ozdobne mogą wówczas pełnić jednocześnie dwie funkcje, zarówno estetyczną, dekoracyjną, jak również informacyjną. Przy potrzebie dostania się do rurek wystarczy skucie tych płytek, listw i pokrycie ubytku nowymi.

Uzupełnianie braków po remoncie

Czasem już po roku czy dwóch trudno jest dokupić te same płytki, aby uzupełnić braki po remoncie, w sytuacji, kiedy to dekory uległy zniszczeniu z łatwością, można je zastąpić innymi, jeśli nie identycznymi, które były wcześniej na ścianie. Warto również pamiętać, by rurki nie przebiegały pod fugą, wówczas można odkuć minimalną ilość płytek zamiast dwóch rzędów, kiedy rurka przebiega na ich styku.

Sposobów na oznaczenie przebiegu instalacji jest wiele

Oczywiście by uniknąć potrzeby niszczenia płytek, możemy rurki instalacji zainstalować na zewnątrz, jednak to rozwiązanie uchodzi za wysoce nieestetyczne. Piony wodne i kanalizacyjne często obudowuje się płytką, która można w całości zdemontować bez konieczności niszczenia glazury na płycie umieszczonej.

Swobodny dostęp do pionu

Dostęp do pionów jest wówczas swobodny, niestety w przypadku mniejszych rurek najczęściej są one skrywane pod tynkiem. Najprostszym jest po prostu zachowanie planu instalacji na wypadek, gdyby trzeba było zlokalizować usterkę. Do tego celu można wykorzystać znaczniki, które umieszcza się przy rurkach lub oznaczać je farbą, lub markiem.