Zarówno dla zwiększenia estetyki jak i komfortu użytkowania wnętrza coraz częściej kafelkuje się łazienki, toalety, kuchnie, jak i przestrzenie gospodarcze. Płytki ceramiczne są materiałem spełniającym wszystkie potrzeby konsumentów. Na rynku dostępnych jest nie tylko wiele modeli płytek zróżnicowanych pod kątem wzoru, koloru, czy właściwości technicznych i przeznaczenia ale również pod względem rozmiaru pojedynczej płytki. Sprzedawane są płytki podłużne, prostokątne i kwadratowe. Od rozmiary pojedynczej płytki 5x5cm po rozmiary 1,20×90 itp.

Wytrzymałość tych ostatnich jest wątpliwa, mimo zapewnień producenta. Znacznie trudniej jest dociąć na wymiar te płytki, również wymienić w razie potrzeby. Czasem wystarczy przypadkowe uderzenie kluczem w płytkę by uległa uszkodzeniu. Przy płytkach o niedużym wymiarze łatwo można naprawić usterkę, w przypadku płytek ekranowych może być spory kłopot i nie jest to kwestia kosztów a sposobu wymiany. W ostatnich latach dominują płytki bardzo duże, których powierzchnia przekracza metr kwadratowy lub jest mu bardzo bliska.

Czy takie wyroby są praktyczne? Istnieje wiele za i przeciw takim płytkom. Z uwagi na podwyższoną trwałość, elegancję są zachwalane przez producentów i klientów, jednak biorąc pod uwagę ewentualność jakichkolwiek usterek wymagających odbicia płytki nie mogą się one poszczycić pozytywną opinią. Niestety poza tym, że zniszczenie takiej płytki jest kosztowne to bywa konieczne dla na przykład udrożnienia elementu rurki kanalizacyjnej, która przebiega pod płytką. Profesjonalny hydraulik może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze płytek. Mozaiki również nie są najlepszym wybrnięciem z sytuacji, bowiem ich koszty są bardzo wysokie tak zakupu jak i położenia. Jeśli mamy wątpliwość, czy przy posiadanej instalacji wodnej warto inwestować w duże płytki warto skorzystać z porady fachowców. Warto pamiętać, iż tyczy się to nie tylko glazury ściennej, ale także podłogowej, jeżeli w pomieszczeniu położone jest ogrzewanie podłogowe.