Nie, bateria kuchenna nie nadaje się do umywalki. Bateria kuchenna powinna być używana wyłącznie do zlewozmywaka. Do umywalki potrzebna jest specjalna bateria umywalkowa. Czy bateria kuchenna nada się do umywalki? Patrząc okiem laika na baterie umywalkowe i baterie kuchenne, zlewozmywakowe można nie dostrzec różnicy.

Różnica pomiędzy bateriami jednak istnieje, czasem mniejsza, czasem większa

Oczywiście nikt nikomu nie zaszkodzi montażu baterii zlewozmywakowej w umywalce, a nawet w wannie, jednakże należy liczyć się z tym, iż wylewka baterii winna być stosownie dopasowana do otworu w umywalce, tym samym do rozmiaru umywalki.

Kuchenne baterie

Baterie kuchenne zwykle wyposażone są w dłuższe wylewki, które mogą nie pasować do umywalek, mimo iż z pozoru wyglądają tak samo. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dana bateria może być stosowana zamiennie w kuchni i łazience warto podpytać sprzedawcę. Prócz klasycznych baterii z długą wylewką przeznaczonych do zlewu istnieje na rynku szereg baterii z krótszą wylewką, które są uniwersalne i nadają się zarówno do zlewozmywaka, jak i do umywalki. Prócz długości wylewki różnica może polegać na obrocie.

Baterie do łazienki

Łazienkowe baterie rzadko posiadają wylewki obrotowe, w przeciwieństwie do baterii kuchennych, gdzie w standardzie wylewka obraca się do stu osiemdziesięciu stopni. Łazienkowe baterie najczęściej posiadają wylewki z zaworem termostatycznym, który pozwala ustawić żądaną temperaturę wody. Na rynku dostępne są baterie łazienkowe zarówno z jedną, jak i z dwoma wylewkami. W przypadku dwóch wylewek bateria może mieć funkcję prysznica lub wyposażona jest w wylewkę do jednoczesnego mycia rąk i twarzy.

Materiał wykonania baterii

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonane są łazienkowe baterie, to jest to przede wszystkim mosiądz, stali nierdzewnej lub chromu. Stal nierdzewna jest zazwyczaj najbardziej wytrzymałym materiałem i najłatwiejszym do utrzymania w czystości. Baterie łazienkowe mogą być również wyposażone w funkcje ograniczające ilość wody i energii wykorzystywanej podczas mycia, co pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i wodę.