Bojler alternatywne źródło ciepłej wody. Korzystając z centralnego ogrzewania zimową porą dobrym rozwiązaniem, jest instalacja pojemnika na wodę pełniącego funkcje bojlera czerpiącego ciepło z kotła C.O. Mimo wszystko w okresie letnim, jak i wiosenno-jesiennym będziemy potrzebowali ciepłej wody z alternatywnego źródła.

Bojler alternatywne źródło ciepłej wody to pompa ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje energię z otoczenia, aby ogrzać wodę. Wykorzystuje ona naturalne źródła ciepła, takie jak ziemia, powietrze lub woda. Dzięki temu jest to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga paliw kopalnych do wytwarzania ciepła.

Ilość zużytej wody jest zależna od ilości osób

W zależności od ilości osób zamieszkujących budynek i przewidywanego zużycia wody wystarczy kilkudziesieciolitrowy bojler na prąd.  Wybierając to rozwiązanie, należy liczyć się z kosztem energii, jaka zużywa bojler. Nie jest to rozwiązanie ekonomiczne, jednakże traktują je, jako doraźne jest bardzo wygodne w użyciu. W porze letniej nie zużywamy tak wiele ciepłej wody, jak zimą, zwykle obniżamy temperaturę, co wpływa na korzyść bojlera.

W sprzedaży dostępne są bojlery od czterdziestu litrów aż po kilkaset

Prócz wyboru urządzenia warto również zwrócić uwagę na rozlokowanie bojlera, gdyż straty ciepła po drodze między bojlerem a kranem bywają spore. Stąd warto umiejscawiać pobór wody w pobliżu bojlera, by nie tracić ciepła. Do wyboru są bojlery elektryczne oraz gazowe, w zależności od potrzeb. Bojlery gazowe charakteryzują się niższymi kosztami eksploatacji, ale trzeba mieć na uwadze stałe dopływy gazu.

Co oznacza zużycie wody?

Zużycie wody jest związane z zużyciem wody w celach kuchennych, sanitarnych, do mycia itp. Przeciętnie dorosła osoba zużywa około 140 litrów wody dziennie, dzieci zużywają mniej — około 65 litrów. Ilość zużytej wody można zmniejszyć poprzez wybór właściwych urządzeń i technik, takich jak np. oszczędne krany, czy stosowanie ekologicznych detergentów.