Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym podczas montażu elementów wyposażenia łazienki jest system podtynkowy. Pozwala on przede wszystkim na zwiększenie ilości wolnego miejsca w najczęściej niewielkich pomieszczeniach, co przynosi również poprawę estetyki w łazience.

System podtynkowy montuje się przed ułożeniem płytek

Biorąc pod uwagę konstrukcję ścian, stosuje się odpowiedni system: do zabudowy ciężkiej oraz do zabudowy lekkiej. W zależności od wybranego sposobu zabudowy do wykonania używa się płyty gipsowo-kartonowe bądź cegły.

Zabudowa ciężka

Do budynków wykonanych z tradycyjnej technologii, czyli z cegły, przeznaczony jest system do zabudowy ciężkiej. Jest on montowany do ściany poprzez uchwyty i śruby mocujące, po czym należy go obmurować. Należy pamiętać o tym, aby wymurować dokładnie przestrzeń znajdującą się za stelażem, gdyż jest to obszar, w którym występują największe obciążenia. W tym systemie stelaż należy otynkować. Nie zaleca się natomiast stosowania do wykończenia płyt g-k.

Zabudowa lekka

Dzięki systemowi do zabudowy lekkiej można zamontować stelaż w dowolnie wybranym miejscu w łazience, dzięki czemu mamy większe możliwości aranżacyjne, również poprzez wykonanie zabudowy o dowolnym kształcie. Wykonuje się ją z zielonych płyt gipsowo-kartonowych odpornych na działanie wilgoci. Zabudowa z płyt jest nie tylko mniej skomplikowana, ale często również tańsza od zabudowy ciężkiej. Po zamontowaniu systemu podtynkowego jedynym jego widocznym elementem będzie przycisk spustowy. Aby całość działania prawidłowo i przez kolejne lata mogła być bezproblemowo eksploatowana podłączenia instalacji i obmurowania urządzenia powinien dokonać wykwalifikowany fachowiec, posiadający doświadczenie w montażu systemu podtynkowego.