Montaż zestawu podtynkowego nie jest specjalnie trudny, jednak musi być on wykonany zgodnie ze wszelkimi zaleceniami producenta. Najważniejszym jest fakt odpowiedniego przymocowania całej konstrukcji do stałego podłoża, gdyż musi ono wytrzymać czasem steki kilogramów obciążenia. Nie chodzi tu o stałą wagę człowieka, ale o połączenie znacznej siły nacisku podczas siadania na toaletę wraz z całą wagą co czasem znacznie przekracza dwieście kilogramów.

Hydraulik Poznań musi pamiętać o ważnych zasadach

Montujący cały zestaw instalator musi pamiętać także o odpowiednim położeniu w pionie i poziomie, co jednak nie jest zbyt skomplikowane, gdyż większość z tych produktów posiada elementy nastawne, które po przymocowaniu do ściany i podłoża mogą być odpowiednio nastawione.

Instalacja i montaż musi być wykonana solidnie

W czasie montażu takiej wewnętrznej instalacji wodnej należy pamiętać, iż musi być ona wykonana solidnie, a łączenia muszą być dokładnie zabezpieczone. Najczęściej wykorzystywane w tego typu zestawach są wężyki gumowe, które są zakończone złączkami, których należy użyć do połączenia z armaturą, a także do rur instalacyjnych. Przy montażu zestawu podtynkowego należy także pamiętać o odpowiednim uszczelnieniu wszystkich połączeń, co wymaga stosowania specjalnych taśm uszczelniających.

Zestaw podtynkowy WC składa się zazwyczaj z armatury, deski WC oraz misy WC

Deska WC jest zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego, które często jest wyposażone w system odpływu z zaworami zwrotnymi, a także wygodnym systemem uchwytów. Miska WC jest zwykle wykonana z ceramiki, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie rozpuszczalników. Miska WC jest również wyposażona w system odpływu i specjalne zabezpieczenia przed przeciekaniem wody.

Brak łączy w zestawie utrudnia montaż

Zestawy podtynkowe nie posiadają zazwyczaj w standardzie łączek z istniejącą instalacją wodnokanalizacyjną, dlatego inwestor lub instalator musi zadbać o dokupienie wszelkiego rodzaju rurek, kolanek czy złączek. Po zamontowaniu i podłączeniu całego zestawu do sieci wodnej i kanalizacyjnej osoba ją montująca lub inna ekipa obudowuje go stałymi ścinkami.

Polacy używają płyt kartonowo-gipsowych

W Polsce bardzo często w ramach oszczędności używa się do tego płyt kartonowo-gipsowych, które nie są złe, ale które mogą z biegiem czasu tracić swoje właściwości. Dużo lepszym materiałem są płyty oparte o polimery, które są dużo trwalsze a do tego wodoodporne. Przy dobrze podłączonej instalacji, żadna awaria nie powinna mieć miejsca, jednak czynniki zewnętrze, jak chociażby sporadycznie występujące trzęsienia ziemi, mogą doprowadzić do awarii i ewentualnego przecieku. Wówczas w przypadku płyt gipsowych do wymiany może być całą obudową, natomiast w przypadku polimerów tylko i wyłącznie miejsce z dostępem do awarii. Zazwyczaj instalacje te są obkładane ostatecznie glazurą, która daje nie tylko efekt wizualny, ale także dodatkowo przysłowiowo uzbraja całą obudowę do reszty pomieszczenia.