Ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych jest bardzo istotne z punktu widzenia całorocznych wydatków. W sezonie grzewczym ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych stanowi około 80% zapotrzebowania na ciepło! Tak, pozostała część idzie na ciepłą wodę użytkową. Właśnie z tej racji bardzo ważny jest wybór odpowiedniego ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Jakie wybrać? Czy jest to prosty wybór?

Z doświadczenia wiem, że nigdy nie ma idealnego środka, każdy ma swoje plusy i minusy. Dlatego właśnie nikt nie może ci powiedzieć, co będzie dla ciebie najlepsze. Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, czy najważniejsza jest dla ciebie niska cena instalacji, niskie koszty eksploatacyjne, czy też obsługowości (a raczej całkowite zminimalizowanie).

Dzisiaj mamy naprawdę spory wybór i każdy powinien znaleźć coś dla siebie

Jest przecież ogrzewanie gazowe , ogrzewanie olejowe, ogrzewanie paliwami stałymi, ogrzewanie elektryczne, są kominki, pompy ciepła, kolektory słoneczne? wymieniać dalej?

Tak więc pamiętaj, że przy wyborze rodzaju ogrzewania trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • dostępność paliwa

  • cena paliwa

  • składowanie (koszty i wygoda)

  • koszty eksploatacyjne

  • koszt inwestycji

  • obsługa instalacji

I tak ci, którzy cenią sobie czas i nie bardzo liczą się z kosztami, zainwestują w ogrzewanie gazowe, a jeśli nie mają dostępu do instalacji gazowej, wybiorą ogrzewanie elektryczne. Jeżeli najważniejsze będzie dla inwestora zminimalizowanie kosztów instalacji i eksploatacji, to z pewnością zainwestuje w ogrzewanie na paliwo stałe. Ci zaś, dla których najważniejsze jest korzystanie z najnowszych ekologicznych rozwiązań, wybiorą pompy ciepła i kolektory słoneczne. Koszty instalacji pomp ciepła i kolektorów słonecznych są spore, ale z biegiem lat może się to wrócić (choć dla wielu nie musi).

Dzisiaj nawet ogrzewanie węglowe jest bardzo łatwe w obsłudze

Najnowsze rozwiązania wymagają obsługi co najwyżej raz ? dwa razy w tygodniu (elektroniczne regulatory, objętościowe zasobniki paliwa, systemy zabezpieczające przed zagotowaniem się wody kotłowej).

Celem tego artykułu jest zwrócenie uwagi na fakt, iż nie ma idealnego rodzaju ogrzewania

Każdy z nich wiąże się z większymi bądź mniejszymi inwestycjami. Zazwyczaj sprawdza się reguła, że im więcej wydamy na instalację, tym mniejsze rachunki będziemy płacić za media. Reguła ta sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy instalację mamy odpowiednio zaprojektowaną (a więc uwzględnione jest dokładne zapotrzebowanie na ciepło, uwzględnione są dokładnie straty ciepła) i odpowiednio wykonaną.

Przy wyborze rodzaju ogrzewania trzeba więc zadać sobie pytanie:

  • Co jest dla mnie najważniejsze?

  • Czy dostępność paliwa?

  • Czy cena paliwa?

  • A może najważniejsze są koszty związane z jego składowaniem, a może koszty eksploatacyjne?

  • A może najważniejszy jest niski koszt inwestycji?

  • A może komfort związany z obsługą instalacji?

Najlepiej ułożyć sobie w tej sprawie priorytety, a wtedy wybór będzie o wiele łatwiejszy. Po wybraniu rodzaju ogrzewania dobrze jest z tym zwrócić się do fachowca, który pomoże nam odpowiednio dobrać moc kotła, jak i zaprojektować całą instalację. Dzięki temu unikniemy prostych błędów, które mogłyby nas sporo kosztować.