Rodzaje fug

Rodzaje fug

Po położeniu płytek, gdy stwierdzimy że już całkowicie przymocowały się do podłoża, nadchodzi czas na fugowanie. Mamy do wyboru kilka rodzajów fug, więc poniższe rady powinny pomóc w decyzji, które z nich będą najbardziej odpowiadały do naszej podłogi.

Zaprawy cementowe

Stosuje się je najczęściej do niewielkich płytek ceramicznych i kamiennych położonych na podłożach, które nie ulegają odkształceniu wewnątrz pomieszczeń, czyli głównie na ścianach. Dostępne są w różnych kolorach. Należy pamiętać, aby nie narażać ich na częste działanie środków czyszczących, a także silnego strumienia wody.

Zaprawy cementowe uelastycznione

Mają one bardziej uniwersalne zastosowanie niż poprzednie, dzięki czemu można ich używać do cienkich, jak i grubych szczelin, do płytek ceramicznych i kamiennych, wewnątrz i na zewnątrz domu. Dobre są również do fugowania płytek położonych na podłożach ulegających odkształcaniu, takich jak płyty wiórowe i gipsowo ? kartonowe, podłogi ogrzewane, tarasy czy balkony. Również tutaj mamy do wyboru różne kolory.

Zaprawy cementowo ? epoksydowe

Znajdują zastosowanie w przypadku fugowania nieporowatych płytek ceramicznych, które narażone są na ciężkie warunki eksploatacji, takich jak zawilgocenie, więc można je używać w pobliżu prysznica, a także w wiatrołapie czy garażu. Są bardzo odporne na ścieranie.

Zaprawy epoksydowe

Charakteryzują się szczelnością i porowatością, co wpływa na ich odporność w warunkach stałego zawilgocenia i działania środków chemicznych. Dzięki temu są wykorzystywane na basenach, ale również w kuchni, gdyż łatwo je utrzymać w czystości.

Masy elastyczne

Używane są najczęściej do fugowania płytek znajdujących się w narożach ścian, na połączeniach ścian z posadzką, a także do miejsc, które dzielą powierzchnie tarasów i balkonów. Z racji, że niektóre z dostępnych na rynku mas elastycznych łatwo dopasować kolorystycznie do innych zapraw, mogą być one układane razem na jednej ścianie czy posadzce.