Ściany w naszych domach wymagają odpowiedniego wykończenia. Najczęściej wykorzystujemy do tego tynki i gładzie gipsowe. Tynki gipsowe można wykonywać na podłożach mineralnych, z betonu zwykłego i komórkowego, a także płyt wiórowo-cementowych. Są tanie i łatwe do nanoszenia. Warstwę grubości zazwyczaj nie większej niż 2 cm nakłada się tylko raz. Dobrze przepuszczają parę wodną i akumulują ciepło. Coraz częściej też tynki układa się maszynowo, za pomocą agregatu tynkarskiego.

Przygotowanie prac do nakładania tynków

Podłoże, na które będziemy nakładać tynki, powinno być oczyszczone z brudu i kurzu oraz równe. Jeżeli ze ściany wystają elementy metalowe, to należy je zabezpieczyć antykorozyjnie. Powinniśmy również założyć ochronę na okna i drzwi (najlepiej taśmą malarską) oraz gniazdka (specjalnymi zatyczkami, papierem lub styropianem). Następnie, jeśli ściana ma znaczną powierzchnię, to co ok. 2 m umieszczamy listwy prowadzące. Ostatnią czynnością przed właściwym tynkowaniem jest zagruntowanie podłoża, do czego używamy środków zwiększających szorstkość i przyczepność, albo w przypadku ścian z materiałów chłonnych ? środkiem uszczelniającym.

Kładzenie tynków – jak i kiedy nakładać tynki

Do właściwego tynkowania przystępujemy po wyschnięciu ścian i sufitów, przy temperaturze w pomieszczeniu między +5°C a +25°C, rozpoczynając od sufitu, a następnie przechodząc do ścian. Zaprawę przygotowujemy poprzez fabrycznie przygotowanej mieszanki z odpowiednią ilością wody. Właściwe proporcje znajdziemy na jej opakowaniu.

Wykończenie tynów zależy od różnych czynników

W zależności od pogody (temperatury i wilgotności powietrza) proces schnięcia tynków gipsowych trwa od 7 do 14 dni. Aby przebiegało to w odpowiednim tempie, należy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wentylację, ale bez przeciągów. Również nie zależy narażać ścian w tym momencie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dopiero gdy będą one całkowicie suche można przystąpić do malowania. Oczywiście wcześniej należy je wygładzić, chyba że w planach mamy położenie glazury? Wtedy tę pracę pomijamy. Do malowania nie zaleca się używania farb wapiennych, lepszym wyborem będzie zastosowanie farb klejowych, emulsyjnych, olejnych lub tapet natryskowych.