W poszukiwaniu wydajniejszego systemu ogrzewania ludzie próbowali wielu opcji, z których ogrzewanie podłogowe stało się bardziej skuteczne. System ogrzewania podłogowego zwykle instalowany jest podczas budowy domu lub w czasie remontu, ponieważ jego montaż wymaga całkowitej zmiany systemu grzewczego i konstrukcji podłogi. Zaletą tego systemu jest duża powierzchnia oddawania ciepła. System grzewczy pod podłogą staje się coraz bardziej popularny, ponieważ jest łatwy w instalacji, opłacalny i energooszczędny. W porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi jest on również bardzo przystępny cenowo i trwały – bardzo rzadko ulega awarii.

Czym jest system ogrzewania podłogowego?

System ogrzewania podłogowego to system, w którym podłoga pełni rolę urządzenia grzewczego. Przy niskiej temperaturze ogrzewanie podłogowe jest najskuteczniejsze i najbardziej wydajne. Systemy ogrzewania podłogowego występują w dwóch rodzajach, które można zainstalować w swoich domach w celu zastąpienia istniejących systemów centralnego ogrzewania. Jest to tak zwany system mokry, ponieważ gorąca woda jest pompowana rurami w podłodze, lub suchy, tak nazywa się systemy elektryczne, które są zasilane z sieci. Systemy mokre są zasilane gorącą wodą, często podgrzewaną przez bojler, ale również dobrze współpracują z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne lub pompy ciepła. Obie metody ogrzewają podłogę tak, że oddają one ciepło do pomieszczenia. Dla porównania grzejnik ma znacznie mniejszą powierzchnię, a także potrzebuje wody do podgrzania do znacznie wyższej temperatury, niż wymaga tego mokry system ogrzewania podłogowego.

Jak odbywa się montaż systemu grzewczego w podłodze?

Sama pełna instalacja ogrzewania podłogowego nie jest łatwym zadaniem. Może ją wykonać kompetentny majsterkowicz lub profesjonalny instalator. Dokładne czynności montażowe zależą od marki i typu całej instalacji. Wszystkie prace elektryczne, w tym okablowanie i podłączenie termostatu do systemu grzewczego, muszą być wykonane przez elektryka z odpowiednim certyfikatem i pozwoleniami.

Oto opisane w krótkich krokach czynności, jakie należy wykonać podczas montażu systemu ogrzewania podłogowego:

Tak jak robi się niezbędne plany budowy domu, mądrze jest również w tym przypadku najpierw naszkicować, jak będzie wyglądać instalacja. Należy więc zrobić szkic podłogi i wskaż, gdzie mają być ułożone rury lub maty. Tutaj już trzeba dokonać wyboru między różnymi wzorami układania systemu. Należy uwzględnić również odległość między rurami. Jeżeli ogrzewanie podłogowe ma pełnić funkcję ogrzewania głównego, najlepiej zachować odstęp około 10 do 15 cm. W przypadku montażu ogrzewania podłogowego jako ogrzewania dodatkowego wystarczy odległość między rurami około 15 do 20 cm. Kiedy będzie gotowa, dobrym pomysłem jest przedstawienie szkicu kilku specjalistom od instalacji systemu grzewczego — proponuję skorzystać z instalator Poznań. Może przekazać niezbędną informację, a być może również udzielić dodatkowych instrukcji, jak montować system grzewczy w podłodze.

W kolejnym kroku można przystąpić do montażu ogrzewania podłogowego

Najpierw należy kupić wszystkie niezbędne materiały. Aby zainstalować ogrzewanie podłogowe, należy postępować zgodnie z instrukcjami typu ogrzewania podłogowego, który ma być zainstalowany. W przypadku ogrzewania podłogowego w systemie suchym rury układa się w warstwie izolacyjnej. W systemie mokrym rury układa się w jastrychu. W zależności od miejsca instalacji rur należy również dostosować grubość podłoża. W zabudowie mokrej grubość jastrychu jest grubsza niż w zabudowie suchej. Po ułożeniu rur lub mat należy je również połączyć, aby mogły działać. Rury ciepłej wody muszą być podłączone do kotła. Elektryczne ogrzewanie podłogowe należy podłączyć do nowego obwodu w skrzynce bezpiecznikowej. Ponadto kable muszą być podłączone do termostatu. W razie potrzeby należy skontaktować się z elektrykiem lub specjalistą ds. ogrzewania w celu wykonania tej pracy.

Po całkowitym wyschnięciu podłoża można przystąpić do wykańczania podłogi

W większości przypadków wybierane są płytki, ale możliwe są również inne rodzaje wykładzin podłogowych.

Jaki jest koszt systemu grzewczego pod podłogą?

Koszt samej instalacji ogrzewania podłogowego jest zależny od kilku czynników:

może to być wybór materiałów, jakie zostaną zastosowane do systemu grzewczego,

metraż instalacji podłogowej, jaki zostanie położony,

region, w jakim mieszkamy,

rodzaj budynku naszego domu lub mieszkania.

Najbardziej opłacalne staje się zakładanie instalacji podłogowej na nowej położonej podłodze w salonie lub łazience. Wtedy instalacja ogrzewania podłogowego jest stosunkowo tania. Elektryczne ogrzewanie podłogowe: Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego – koszty wyliczane są średnio za m², co oznacza, że instalator rozlicza się z nami za każdy metr położonej instalacji podłogowej. Jeśli chcesz mieć tylko kilka m² ogrzewania podłogowego, to koszt za m² szybko się podwaja – czym mniejsza powierzchnia tym zapłacimy więcej za każdy m². W przypadku ogrzewania podłogowego z gorącą wodą koszty średnio także są wyliczane za każdy m². Tutaj również im mniejsza powierzchnia, tym wyższe średnie koszty za m² instalacji.

Mimo dużych kosztów poniesionych podczas montażu systemu grzewczego pod podłogą to ten rodzaj ogrzewania jest jednym z najbardziej ekonomicznych i opłacalnych systemów.