Magazynowanie wody deszczowej jest alternatywą dla konsumpcji wody miejskiej. Nie jest konieczne, aby woda była zdatna do picia. Kiedy mówimy o „konsumpcji”, mówimy o tym, jak z niej korzystamy, poza jej piciem. Przy rocznych opadach od 800 do 1000 litrów na metr kwadratowy, zbieranie wody może być opłacalne na naszych szerokościach geograficznych. Dzięki wodzie deszczowej możesz zastąpić do 50% wody pitnej w gospodarstwie domowym, co daje ładną sumkę oszczędności w skali roku. Kolejną bardzo ważną zaletą zbierania wody deszczowej, a tym samym zmniejszenia zużycia wody pitnej, jest poszanowanie środowiska. Słodka woda maleje z roku na rok i jest to gest eko obywatela, aby znaleźć alternatywy, które przyczynią się do jej ochrony.

Zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej

System zbierania wody deszczowej składa się z betonowego lub plastikowego zbiornika na wodę, specjalnej rury, systemu filtrującego i pompy. W szczególności gromadzenie wody deszczowej nie tylko przynosi oszczędności finansowe właścicielom ogrodów — możesz również dobrze wykorzystać wodę deszczową we własnym domu, oszczędzając w ten sposób cenną wodę pitną. Zbieranie i ponowne wykorzystywanie wody deszczowej nie jest niczym nowym – już w starożytności Grecy i Rzymianie używali dużych cystern do zbierania wody z opadów i wykorzystywali je do ogrodów i dla zwierząt w porze suchej, ale także do kąpieli i także do picia. Dzisiaj nie jest to już zalecane — ale nie ma nic złego w używaniu wody deszczowej w gospodarstwie domowym do prania ubrań, czyszczenia lub spłukiwania toalety. Wiele roślin cieszy się nawet bardziej z wody deszczowej wolnej od dodatków niż z wody pitnej zawierającej wapno, chlor lub fluor. Dlatego nawadnianie ogrodu zebraną wodą deszczową jest zalecane z kilku powodów.

Łatwy sposób zbierania wody deszczowej

Najłatwiejszym sposobem na zebranie deszczówki jest umieszczenie otwartej beczki pod odpływ rynnowy lub podłączenie pojemnika zbiorczego do rury spustowej. Jest to niedrogie i możesz je wdrożyć bez większego wysiłku. Beczki deszczowe są dostępne we wszystkich możliwych wzorach — od prostego drewnianego pudełka po antyczną amforę. Wbudowane krany w niektórych modelach pozwalają na łatwe wydobycie wody, ale oznaczają również, że nie możesz usunąć całej wody. Dzięki prostym, otwartym syfonom z podłączeniem do rury spustowej występuje ryzyko zalania przy ciągłym deszczu. Pomoże w tym zbieracz deszczu lub tzw. złodziej deszczu. Rozwiązuje to problem przelewania, a jednocześnie filtruje liście, pyłki i większe zanieczyszczenia, takie jak ptasie odchody, które są wyrzucane przez rynnę z wody deszczowej. Gdy zbiornik deszczowy jest pełny, nadmiar wody jest automatycznie odprowadzany rurą do kanalizacji. Nieco droższą opcją jest zbudowanie zbiornika na wodę. Jeśli masz dużo miejsca, możesz zdecydować się na zbiornik naziemny, ale są też zbiorniki, które możesz umieścić pod ziemią. Najlepiej zainstalować to w nowym budynku lub, jeśli planujesz wyremontować cały ogród. Duża część ziemi zostanie wykopana. Wielkość zbiornika może być różna, ale szybko dochodzi do kilku tysięcy litrów. Zbiornik na wodę to dobry wybór, jeśli lubisz korzystać z wody deszczowej w gospodarstwie domowym.

Sprawdzony i skuteczny system wykorzystania wody deszczowej

Jeśli ogród jest większy lub, jeśli zebrana woda deszczowa ma być wykorzystana również w gospodarstwie domowym, zaleca się system wykorzystania wody deszczowej w połączeniu ze zbiornikiem podziemnym. Przede wszystkim jest zatopiony pod ziemią w taki sposób, że nie zajmuje miejsca i można po nim jeździć nawet samochodem. W przypadku nowych budynków istnieje możliwość, aby inżynier budowlany umieścił go pod garażem lub podjazdem. Z drugiej strony, jeśli chcesz zamontować zbiornik podziemny później, gdy ogród i dom są już wykończone, płaski zbiornik ma sens. Jest on zakopany na głębokości zaledwie 1,30 metra, ale ma też mniejszą pojemność.

Jak długo można przechowywać wodę?

Woda musi być przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu, w przeciwnym razie będą rosły zielone glony i zarazki. Według badań prowadzonych na Uniwersytecie na Wydziale Zdrowia Środowiskowego woda magazynowana lub przemysłowa ma datę ważności. Konsument musi odnotować datę produkcji i datę ważności na opakowaniu. Na przykład ważność 20-litrowych galonów waha się od 60 do 90 dni, jeśli pojemnik jest zamknięty. Okres przydatności do spożycia po otwarciu wynosi dwa tygodnie. Okres przydatności do spożycia wynosi 24 miesiące dla butelkowania szklanego i 12 miesięcy dla butelkowania plastikowego od daty produkcji.

Zbiorniki na deszcz – dobry wybór

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w regionie deszczowym, czy w bardziej suchym, zbieranie wody deszczowej jest świadomym wyborem. Przede wszystkim z ekonomicznych interesów i ekologicznych przekonań. Również zebraną wodę deszczową można wykorzystać do wszystkich zastosowań, które nie wymagają wody pitnej, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Zbieranie wody opadowej jest korzystne dla całego społeczeństwa.