Choć wielu z nas ma dostęp do wspólnej instalacji wodno-kanalizacyjnej, na wielu posesjach wciąż funkcjonują popularne szamba. Szambo, czyli inaczej bezodpływowy zbiornik kanalizacyjny, to po prostu wielka dziura w ziemi nieopodal domu, do której podłączone są odpływy kanalizacyjne zbierającej ścieki z całego domu.

Szamba bywają kłopotliwe

Szamba wymagają regularnego odpompowywania, zdarza się, że wybijają ponad powierzchnię, są kosztowne w budowie i zmuszają do oszczędniejszego gospodarowania wodą w domu. Jednak w wielu przypadkach wciąż są nieocenione, gdy nie ma innej możliwości pozbywania się ścieków z domu.

Wybór przydomowego szamba

Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na wielkość i pojemność zbiornika. Standardowe szamba mają pojemność od 5 do 15 m3, jednak w niektórych przypadkach może być to więcej. Konieczne jest także wybranie materiału, z którego wykonane jest szambo. Najczęściej wybiera się beton lub tworzywo sztuczne, jednak istnieje także opcja szamba z tworzyw sztucznych z włókna szklanego.

Budowa szamba może być kłopotliwa

Do budowy szamba wykorzystuje się specjalne betonowe kręgi wykonywane w betoniarni. Nie nadają się do tego celu kręgi studzienne, które mają nieco inny skład chemiczny i konstrukcję. Do budowy szamba należy zatrudnić specjalistyczną firmę, ponieważ jest to zadanie niebezpieczne, a od prawidłowości wykonania zależy komfort użytkowania zbiornika. Najlepiej wybierać zbiorniki, które są do tego celu odpowiednio przystosowane, to znaczy posiadają dno i otwór wlotowy z gumową uszczelką. Szambo powinno też posiadać specjalną rurkę, czyli tzw. wywiewkę oraz wskaźnik pokazujący stan wypełnienia szamba ściekami. Istotnym elementem budowy szamba jest pomalowanie go w całości masą bitumiczną w celu dokładniejszego uszczelnienia konstrukcji. Gdy zbiornik zostanie prawidłowo zamontowany, należy wykonać test szczelności szamba.

Problemy z gruntem podczas budowy szamba

Nie zawsze warunki gruntowe pozwalają na budowę szamba betonowego. Tereny podmokłe, piaszczyste wymagają nieco innych rozwiązań konstrukcyjnych. Świetnie sprawdzają się na nich szamba wykonane z tworzywa sztucznego, które oczywiście również wymagają precyzji podczas montażu oraz sprawdzenia szczelności. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale ze względu na nowoczesność tejże konstrukcji i jej trwałość – bardzo polecane przez specjalistów. Warto zastanowić się nad większą inwestycją, która posłuży nam na długie lata i pozwoli w sposób nieskrępowany korzystać z przydomowego zbiornika na ścieki.

Szambo musi być dobrze zaprojektowane

Bez względu na to, jaki rodzaj szamba wybierzemy, musi ono mieć rozmiary pozwalające na swobodne korzystanie z kanalizacji przez wszystkich domowników, oraz umożliwiać jak najrzadsze opróżnianie zbiornika. Niemniej jednak budując szambo, należy liczyć się z kosztami w postaci regularnego pompowania szamba co roku lub co kilka miesięcy, oraz ewentualnych napraw awarii szamba, których pod żadnym pozorem nie powinno się wykonywać samodzielnie, gdyż grozi to śmiertelnym zatruciem!